Ve středu 17. 5. 2023 se v tělocvičně Základní školy v Sudicích odehrál historicky první ročník soutěže v prajzském nářečí s názvem „Prajzské slovíčkohraní“. Soutěž pořádala naše škola ve spolupráci s Místní akční skupinou Hlučínsko, které ještě jednou velmi děkujeme za finanční podporu celé soutěže, neboť ceny, o které se soutěžilo, byly vskutku krásné a hodnotné. Soutěže se zúčastnilo celkově 5 základních škol – Sudice, Štěpánkovice, Hať, Bolatice a Kravaře. Všechna vystoupení byla originální, zajímavá, nebojím se říci – přímo úchvatná. Výkony herců byly fantastické a atmosféra naprosto báječná, přátelská. Soutěž se setkala s obrovsky pozitivním ohlasem a propojila na jednu chvíli několik generací, jelikož mezi hosty byli také sudičtí senioři, což nás velice potěšilo. „Prajzské slovíčkohraní“ mělo za úkol podpořit a posílit regionální cítění a vědomí naší mladé generace. V neposlední řadě měla pak tato soutěž připomenout a znovuoživit prajzštinu, která se pomalu vytrácí z mluvy současné generace, což je veliká škoda, protože je to jazyk našich předků a také současný jazyk většiny našich babiček a dědečků. Odborná porota – ve složení Mgr. Eva Trvdá, PhDr. Jiří Neminář a Petra Hamelová – to neměla vůbec snadné a rozhodování bylo velmi náročné. Vítěz ovšem může být, jak už to tak u soutěží bývá, pouze jeden. Vítězem prvního ročníku „Prajzského slovíčkohraní“ se stala Základní škola ze Štěpánkovic, na druhém místě se umístila Základní škola z Hati, třetí místo obsadila Základní škola v Sudicích, čtvrté místo si odvezla Základní škola z Kravař a na pátém místě se umístila Základní škola z Bolatic. Vítězové jsou ale všichni, protože vystoupit na pódiu před obrovským publikem – to je samo o sobě jedno velké vítězství, které si zaslouží obrovský respekt a uznání. Proto ještě jednou děkujeme všem hercům a pedagogům za jejich účast na naší soutěži. Byli jste skvělí, fantastičtí a moc si vaší spolupráce vážíme. Byl to kouzelný den, na který budeme dlouho vzpomínat. Na fotky ze soutěže se můžete podívat v následující galerii. Je také dost pravděpodobné, že se v brzké budoucnosti opět uskuteční druhý ročník této ojedinělé soutěže. Budeme se opět těšit. Mějte se všeci fajně a mluvče po našemu, bo to je fajne, no ni…

Mgr. Michal Kunický