V předvánočním čase, 15. prosince, se naší škole dostalo pocty a mohli jsme se zúčastnit dlouho očekávaného Vánočního koncertu – Hudba šesti kontinentů v podání pana Radima Zenkla, opavského rodáka, hudebního pedagoga, skladatele a mandolinisty, který je celosvětově uznávaným hráčem na mandolínu nejen pro svou technicky perfektní hru, ale také pro novátorský přístup k tomuto nástroji, tzv. Zenkl style. Pan Zenkl nám zahrál vánoční písně z celého světa, písně renesanční, barokní, ale i písně moderní, které známe všichni. Mohli jsme si tak všichni z vesela zazpívat Půjdem spolu do Betléma, Štědrej večer nastal, Hej Vánoce, dlouhý noce, Rolničky a jiné. Předvedl nám hru na fujaru, fanfrnoch, různé druhy fléten a hlavně na mandolínu. Dobrovolníci z řad našich žáků se na chvíli vcítili do role slavných a na doprovodné rytmické nástroje společně s mistrem zahráli všem známou vánoční píseň Rolničky. Dozvěděli jsme se také zajímavosti o vánočních zvycích v zahraničí. Všichni jsme se hudebně naladili na nejkrásnější svátky v roce a zpříjemnili si adventní čas.

Pan Zenkl patří ke špičce ve svém oboru, kromě mandolíny hraje na elektrickou mandolu, bezpražcovou mandolínu, buzuki, mando-ukulele a další strunné i dechové nástroje, zvláště různé druhy fléten, jako jsou slovenská fujara, australské didžeridu, irská píšťala, které třeba uplatňuje ve svých skladbách v netradičním spojení se smíšeným sborem nebo se smyčcovým kvartetem. Jako lektor bývá častým hostem významných světových hudebních institucí jako např. Berklee School of Music v Bostonu, USA nebo Sibelius Academy v Helsinkách. Každoročně se z Kalifornie, kde žije a profesně působí již třicet let, vrací do Evropy, kde pořádá koncertní turné. Na televizní obrazovce jsme ho mohli vidět a slyšet v pořadu České televize – Adventní koncerty.

Děkujeme za hudební zážitek, který byl velkým obohacením nejen pro žáky, ale také pro učitelský sbor.

Mgr. Petra Poštulková