Evropský den jazyků

Evropský den jazyků ve škole v Sudicích

   Víte, že na světě existuje něco mezi 6 – 7 tisíci jazyky, kterými mluví přes 6 miliard lidí žijících ve 189 jednotlivých státech? Jazyky pocházejí z rodin podle původu a rozšíření a rodiny se větví do jazykových skupin, které mají společný základ. Jazyky jsou živé, zaniklé a mrtvé, mění se a vyvíjejí, jsou doslova živoucím organismem. Dá se o nich dozvědět spousta zajímavostí a pracovat s nimi, i když je na začátku vůbec neovládáte. To všechno jsme si vyzkoušeli u nás ve škole na „Evropský den jazyků“, který připadá na 26. 9. a slaví se v rámci Evropské unie od roku 2001.

   Ve škole jsme si užívali aktivity s jazyky, které pro nás připravili učitelé a zpestřili nám každý vyučovací předmět. Děti s paní učitelkou Katkou Hrubou a asistentkami Luckou Stuchlíkovou a Pavlou Němcovou si hrály, tvořily skládanky ze slov a symbolů zemí a taky vytvořily gastronomickou dílnu s ochutnávkami dobrůtek různých krajů. Paní učitelka Petra Poštulková vytvořila s dětmi úžasnou informační mapu o zemích a jejich jazycích. Paní učitelka Jaroslava Ratajová nabídla dětem pohádku a písničky v cizím jazyce. Děti s paní učitelkou Lenkou Sniegoňovou výtvarně zpracovaly vlajky států a pozdravy v mnoha jazycích. Starší žáci dokonce psali azbukou s paní ředitelkou Ivanou Kobzovou, která je zároveň naučila některá slova v ruštině. Pan učitel Michal Kunický a jeho žáci zpívali písničku v několika jazycích ze známé pohádky Ledové království a velmi si to užili. Paní učitelky Romana Synková a Hana Nováková vedly hodiny dějepisu a přírodopisu ve spojení  s informacemi v cizím jazyce, což je velmi oblíbená metoda CLIL. (Content and Language Integrated Learning). Paní učitelka Veronika Chovancová připravila pro děti počítání s římskými číslicemi. Žáci s panem učitelem Ondřejem Pekárekem hledali s v mapách a určovali jazyky poslechem . Žáci s paní učitelkou Petrou Ratajovou pracovali v naší úžasné nové jazykové učebně s mapkami jazykových rodin a skupin, řadili jazyky do oblastí, seznámili se více se slovanskými jazyky, řešili kvíz a také hledali a přiřazovali slova, která jsou převzata z jiných jazyků do angličtiny i češtiny.

   Tento zábavný a poučný den nám napovídá, že lidé na všech kontinentech jsou originální nejen svým vzhledem, kulturou a jazykem, ale i přístupem a pojetím rozmanitosti. V Evropě žije 800 milionů Evropanů ve 47 členských státech a jejich jazyková bohatost nás může více spojovat než rozdělovat. Zároveň nás tato skutečnost vede k učení se cizích jazyků, které nám pomáhají při cestování, práci i zábavě!

Jazkům zdar a úspěch v jejich učení !!! To si přejí učitelé a děti z naší školy.

Mgr. Petra Ratajová